Wpisy dla tagu 'covid'

2021-07-11

Nauczanie Zdalne - Aktualizacja

W jaki sposób zamykano szkoły wiosną 2020 r., kiedy ogłoszono stan epidemii? Co zmieniło się w przepisach od września? Czego na tej podstawie możemy spodziewać się w nadchodzącym roku szkolnym? No i najważniejsze pytanie – czy szkoły w ogóle były kiedykolwiek zamknięte?
2021-03-20

Nauczanie Zdalne - Aktualizacja

Tym razem o nauczaniu zdalnym z perspektywy nauczyciela jako pracownika. Jeśli kogoś nie przekonuje argument, że minister nie mógł zamienić zajęć stacjonarnych na zdalne i narzucić takiej formy kształcenia uczniom i ich rodzicom, to może przekona go argument, że nie mógł też narzucić nauczycielom zmiany warunków i miejsca pracy. Narzucaniem skwapliwie zajęli się dyrektorzy.
2021-02-20

Nauczanie Zdalne - Aktualizacja

Diabeł tkwi w szczegółach. Tak to już jest, że czyta się jakiś przepis 99 razy i zawsze rozumie się go tak samo, a za setnym razem coś zaskakuje i robi się wielkie "O KUR...!!". Nieco pochopnie przyjęłam, że minister wcale nie przekroczył delegacji wprowadzając nauczanie zdalne. I nagle mnie olśniło, że jednak przekroczył. Nauczanie zdalne jest więc nie tylko dobrowolne, ale wręcz nielegalne. Minister bajeruje dyrektorów aż miło :P
2021-01-28

Maseczki Są Dobrowolne

Czas obalić mit obowiązkowych maseczek. Wbrew powszechnej opinii wprowadzenie właściwej delegacji do ustawy nie przesądziło sprawy. Maseczki jak były, tak nadal są dobrowolne. Dla wszystkich. Lub może poprawniej byłoby powiedzieć: dla tych, którzy tego chcą.
2020-12-01

(Nie)Straszna Ustawa O Maseczkach

Długo oczekiwana ustawa mająca wprowadzić obowiązkowe maseczki dla wszystkich została wreszcie ogłoszona. Tak jak przewidywałam, niewiele jednak zmienia, a jak zmienia, to w zasadzie na lepsze. Mimo to nadal będzie królował terro-przekaz medialny – the show must go on.
2020-11-14

Praktyki Naruszające Zbiorowe Interesy Konsumentów - Aktualizacja

UOKiK wyjaśnił poniewczasie, dlaczego nie ukróci segregacji klientów.
2020-11-10

Praktyki Naruszające Zbiorowe Interesy Konsumentów - Aktualizacja

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie wstawi się za osobami zdrowymi i osobami zwolnionymi ze względu na stan zdrowia... bo nie może?
2020-11-09

Odpowiedzialność Funkcjonariusza Publicznego - Aktualizacja

Rada Ministrów nie przekroczyła delegacji ustawowej w zakresie nałożenia obowiązku zakrywania nosa i ust na osoby zdrowe. Nie przekroczyła, bo nie nałożyła.
2020-11-05

Nauczanie Zdalne - Aktualizacja

Kolejne zmiany rozporządzenia MEN potwierdzają, że zdalne nauczanie jest dobrowolne. Szkoda tylko, że szkoły nie informują o tym rodziców (zapewne jest im to nie na rękę), a rodzice nie wiedzą, że wszystko zależy od ich decyzji. Z powodu niedoczytania czy też zatajania mamy lament rodziców, którzy protestują przeciwko czemuś, czego w zasadzie nie ma (przynajmniej na razie).
2020-10-14

Nauczanie Zdalne

Zdalne nauczanie ma tę jedną zaletę, że dużo trudniej trafić całą rodziną na kwarantannę. Z drugiej strony wymaga jednak od dziecka przymusowego siedzenia przy komputerze, czytania z komputera, pisania na komputerze, oglądania na komputerze, słuchania z komputera. A gdzie czas na rozrywkę przy komputerze? Przecież po to przede wszystkim komputer służy dzieciom. Kto pilnuje dziecka podczas lekcji online, kiedy rodzice muszą pracować? Gdzie się podziewa funkcja opiekuńcza szkoły? Nauczanie zdalne, jak wiele innych nowości wprowadzonych w związku ze stanem epidemii, wynika z rozporządzenia i nie bardzo znajduje podstawę w ustawie. Czy więc narzucana nam od wielu miesięcy forma nauki jest aby na pewno legalna?
2020-09-10

Odpowiedzialność Funkcjonariusza Publicznego - Aktualizacja

Jak należało się spodziewać, prokuratura odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie Rzecznika Ministerstwa Zdrowia. Najwidoczniej Rzecznik wypowiedziami takimi jak "apelowałbym do właścicieli sklepów, do sprzedawców o niewpuszczanie do sklepów ludzi bez maseczek" oraz "rozporządzenie daje możliwość nieobsłużenia klienta" nie podżegał do popełniania wykroczeń przez sprzedawców.
2020-09-07

Podejrzane Skutki Ustawy Maseczkowej - Aktualizacja

Nieoczekiwany zwrot akcji. Na sejmowej stronie projektu pojawiło się stanowisko rządu, które jest zupełnie przeciwne do tego, którego można by się spodziewać. Dlaczego w takim razie i co oni knują, do jasnej ciasnej?
2020-09-04

Reżim Sanitarny W Szkołach

Powiadają, że MEN umyło ręce i cała odpowiedzialność została zrzucona na dyrektorów. I owszem, mają rację. Nie mówią jednak o tym, że decyzyjność dyrektorów ma dwie strony medalu. W skomplikowanym zwitku przepisów ukryli fakt, że szkoły mogą działać na zasadach sprzed epidemii. Całkowicie zgodnie z prawem. Decyzją dyrektora :)
2020-08-23

Przychodzi Sanepid Do Sklepu - Aktualizacja

Podczas gdy firmy upadają, a ludzie tracą pracę, na arenę wkracza nowy Minister Finansów i zapowiadane są podwyżki pensji...
2020-08-20

Praktyki Naruszające Zbiorowe Interesy Konsumentów

Jak przeciwstawić się coraz powszechniejszym ostatnio praktykom narzucania określonych zachowań i uzależniania od spełnienia żądania sprzedaży lub nawet wejścia na teren sklepu, do którego osoba ma prawo bez spełniania dodatkowych warunków? Takie praktyki ograniczają wolność ogromnej grupy osób, uniemożliwiają realizację ich praw i dyskryminują ze względu na obowiązki, którym podlegają, i ze względu na stan zdrowia. Praktyki te naruszają zbiorowe interesy konsumentów. To już nie są jednostkowe przypadki, z którymi każdy musi sobie radzić na własną rękę. To jest systemowe prześladowanie, z którym trzeba walczyć na wyższym, systemowym poziomie.
2020-08-13

Odpowiedzialność Funkcjonariusza Publicznego

Czas skończyć z wylewaniem żali w komentarzach i zacząć korzystać z dostępnych środków prawnych. Władza publiczna ma niewątpliwą przewagę nad szarym obywatelem, ale nie jest nietykalna. Wcale nie musimy ograniczać się jedynie do skarg, odwołań, zażaleń i petycji. Podobno najlepszą obroną jest atak.
2020-07-08

Przychodzi Sanepid Do Sklepu

Jesteś przedsiębiorcą i boisz się kontroli sanepidu po donosach?
Jesteś sprzedawcą i napastuje Cię pani Wandzia z sanepidu strasząc karą?
Jesteś klientem i nie wiesz, jak się zachować, kiedy inspekcja sanitarna obstawi wszystkie wyjścia ze sklepu?
Już za chwilę dowiesz się, gdzie sprawdzić, co faktycznie może PIS.
2020-06-16

Podejrzane Skutki Ustawy Maseczkowej

Niezdarny ustawodawca zrobił błąd, więc opozycja śpieszy poniewczasie dopasować ustawę do rozporządzenia. Maseczki nie będą już obowiązywały tylko chorych i podejrzanych o zachorowanie, a nałożone do tej pory kary za niezakrywanie nosa i ust zostaną unieważnione. Jak to jednak często bywa, pod szlachetną posypką znajdujemy jedynie trujące specjały.
2020-05-03

Wolność W Czasach Zarazy

„Umierając w łóżkach, za wiele lat, na pewno będziecie gotowi oddać te wszystkie dni za jedną szansę powrotu na to pole bitwy, by powiedzieć wrogom, że mogą odebrać nam życie, ale nigdy nie odbiorą nam wolności.”
William Wallace, Braveheart (1995)

Tylko w tym przypadku to nas jest więcej. Dużo więcej.