Wpisy dla tagu 'covid'

2020-09-10

Odpowiedzialność Funkcjonariusza Publicznego - Aktualizacja

Jak należało się spodziewać, prokuratura odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie Rzecznika Ministerstwa Zdrowia. Najwidoczniej Rzecznik wypowiedziami takimi jak "apelowałbym do właścicieli sklepów, do sprzedawców o niewpuszczanie do sklepów ludzi bez maseczek" oraz "rozporządzenie daje możliwość nieobsłużenia klienta" nie podżegał do popełniania wykroczeń przez sprzedawców.
2020-09-07

Podejrzane Skutki Ustawy Maseczkowej - Aktualizacja

Nieoczekiwany zwrot akcji. Na sejmowej stronie projektu pojawiło się stanowisko rządu, które jest zupełnie przeciwne do tego, którego można by się spodziewać. Dlaczego w takim razie i co oni knują, do jasnej ciasnej?
2020-09-04

Reżim Sanitarny W Szkołach

Powiadają, że MEN umyło ręce i cała odpowiedzialność została zrzucona na dyrektorów. I owszem, mają rację. Nie mówią jednak o tym, że decyzyjność dyrektorów ma dwie strony medalu. W skomplikowanym zwitku przepisów ukryli fakt, że szkoły mogą działać na zasadach sprzed epidemii. Całkowicie zgodnie z prawem. Decyzją dyrektora :)
2020-08-23

Przychodzi Sanepid Do Sklepu - Aktualizacja

Podczas gdy firmy upadają, a ludzie tracą pracę, na arenę wkracza nowy Minister Finansów i zapowiadane są podwyżki pensji...
2020-08-20

Praktyki Naruszające Zbiorowe Interesy Konsumentów

Jak przeciwstawić się coraz powszechniejszym ostatnio praktykom narzucania określonych zachowań i uzależniania od spełnienia żądania sprzedaży lub nawet wejścia na teren sklepu, do którego osoba ma prawo bez spełniania dodatkowych warunków? Takie praktyki ograniczają wolność ogromnej grupy osób, uniemożliwiają realizację ich praw i dyskryminują ze względu na obowiązki, którym podlegają, i ze względu na stan zdrowia. Praktyki te naruszają zbiorowe interesy konsumentów. To już nie są jednostkowe przypadki, z którymi każdy musi sobie radzić na własną rękę. To jest systemowe prześladowanie, z którym trzeba walczyć na wyższym, systemowym poziomie.
2020-08-13

Odpowiedzialność Funkcjonariusza Publicznego

Czas skończyć z wylewaniem żali w komentarzach i zacząć korzystać z dostępnych środków prawnych. Władza publiczna ma niewątpliwą przewagę nad szarym obywatelem, ale nie jest nietykalna. Wcale nie musimy ograniczać się jedynie do skarg, odwołań, zażaleń i petycji. Podobno najlepszą obroną jest atak.
2020-07-08

Przychodzi Sanepid Do Sklepu

Jesteś przedsiębiorcą i boisz się kontroli sanepidu po donosach?
Jesteś sprzedawcą i napastuje Cię pani Wandzia z sanepidu strasząc karą?
Jesteś klientem i nie wiesz, jak się zachować, kiedy inspekcja sanitarna obstawi wszystkie wyjścia ze sklepu?
Już za chwilę dowiesz się, gdzie sprawdzić, co faktycznie może PIS.
2020-06-16

Podejrzane Skutki Ustawy Maseczkowej

Niezdarny ustawodawca zrobił błąd, więc opozycja śpieszy poniewczasie dopasować ustawę do rozporządzenia. Maseczki nie będą już obowiązywały tylko chorych i podejrzanych o zachorowanie, a nałożone do tej pory kary za niezakrywanie nosa i ust zostaną unieważnione. Jak to jednak często bywa, pod szlachetną posypką znajdujemy jedynie trujące specjały.
2020-05-03

Wolność W Czasach Zarazy

„Umierając w łóżkach, za wiele lat, na pewno będziecie gotowi oddać te wszystkie dni za jedną szansę powrotu na to pole bitwy, by powiedzieć wrogom, że mogą odebrać nam życie, ale nigdy nie odbiorą nam wolności.”
William Wallace, Braveheart (1995)

Tylko w tym przypadku to nas jest więcej. Dużo więcej.